czwartek, 11 grudnia 2014

Ćwiczyć pamięć



Ola Tkacz (2C)
reyveena@gmail.com


Gabriela Łapkiewicz (2E)
lapa.gabi.j@gmail.com




Jesień to czas, kiedy przyroda przygotowuje się do zimowego snu,  a my przygotowujemy się do skończenia semestru z jak najlepszymi wynikami. Natłok obowiązków, nie tylko szkolnych, sprawia, że czasami nie dajemy sobie z tym rady. Problemy z koncentracją i z pamięcią mocno utrudniają sukces naszych wysiłków. Dowiedzcie się, jak usprawnić umiejętność skupienia się i jak poprawić efekty uczenia się.

              

Koncentracja uwagi to proces, w którym redukujemy nadmiar informacj. Niestety, nie da się skupić na wszystkim jednocześnie. Uwaga jest związana z naszą świadomością. Można mówić o różnych poziomach natężenia świadomości percepcyjnej. Niektóre czynności zachodzą dzięki uwadze skupionej na bardzo niewielkiej liczbie bodźców, ale skupionej intensywnie. Inne czynności wykonuje się w stanach uwagi rozproszonej, obejmującej wiele bodźców lub obiektów w sposób mniej intensywny.

                

Dlaczego mamy problemy z koncentracją?



Jak zwykle z takimi sprawami bywa, wiele czynników ma na to wpływ. Jeśli one nakładają się na siebie, efekt dekoncentracji jest większy.

Największy wpływ na zaburzenia koncentracji mają:



      dystraktory (czynniki rozpraszające),

      przemęczenie,

      niewyspanie,

      przeżywanie silnych emocji negatywnych i pozytywnych,

      niedożywienie,

      zła dieta uboga w kwasy omega-3, -6 i -9,

      powikłania zdrowotne, np. niskie ciśnienie albo nadciśnienie krwi,

      nieodpowiedni styl uczenia się.

Ważne, by znaleźć czas na relaks i zwolnić trochę tempo życia, mimo iż gonią nas obowiązki. Niekiedy wysiłek fizyczny sprawia, że endorfiny szkodzą koncentracji. Przypuszcza się, że przedłużony intensywny wysiłek powoduje wzmożone wydzielanie endorfin objawiające się euforią biegacza. Co do dystraktorów - warto przewietrzyć pokój i uporządkować miejsce pracy. Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy tym, czym jemy. Odżywianie ma wielki wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Kwasy tłuszczowe omega-3 -6 -9 znajdziemy w produktach, takich jak olej z zarodków pszennych, olej z pachnotki, olej lniany, olej z pestek winogron, olej kartamusowy. Odpowiednia dieta bogata w magnez, potas i kwasy tłuszczowe ma korzystny wpływ na zdolności poznawcze dziecka. Używki typu alkohol, kawa czy nikotyna chwilowo mogą „podreperować” koncentrację uwagi, ale w perspektywie długofalowej obniżają zdolność uczenia się. Dowiedziono, że zielone jabłko zjedzone rankiem, lepiej rozbudza niż kawa.

Jak się uczyć?

Koncentracja i jej stopień zależy też od preferowanego stylu uczenia się. Można wyróżnić:

      wzrokowców – najchętniej uczą się za pomocą kanału wzrokowego,

      słuchowców – najlepsze efekty przynosi nauka za pomocą słuchu,

      uczuciowców – wykorzystują wyobraźnię, skojarzenia i emocje podczas procesu uczenia się,

      kinestetyków – uczą się poprzez zabawę, aktywność i ruch.

Musimy dopasować styl uczenia się do naszej osobowości.

Jak poprawisz koncentrację i pamięć?

      Rozwijaj motywację – łatwiej skupić się na celu, którego osiągnięcie jest niezmiernie ważne.

      Myśl pozytywnie – warto przewartościować własne podejście do pracy. Zamiast myśleć „Muszę to zrobić”, lepiej pomyśleć „Chcę to zrobić”.

      Dbaj o miejsce pracy – zapewnij sobie odpowiednie warunki, przewietrz pokój, przygotuj niezbędne przybory, zminimalizuj wpływ dystraktorów.

      Bądź konsekwentny – samodyscyplina, silna wola i samozaparcie to klucz do sukcesu.

      Rób przerwy podczas pracy – człowiek nie jest maszyną i potrzebuje odpoczynku, gdyż zasoby uwagi kurczą się w warunkach przemęczenia.

      Zadbaj o dobrą dietę – jedz ryby, warzywa, owoce, ziarna zbóż, orzechy i migdały, gdyż są źródłem niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.

      Pamiętaj o zdrowym śnie – przestrzegaj zasad higieny snu i nie bagatelizuj oznak zmęczenia ze strony własnego organizmu.

      Uprawiaj sporty – aktywny wypoczynek pozwala nie tylko dotlenić mózg, ale regeneruje siły witalne i psychiczne oraz redukuje hormony stresu.

      Stosuj ćwiczenia relaksacyjne – służą nie tylko odprężeniu ciała, ale dzięki koncentracji na oddechu i wsłuchiwaniu się w siebie można ćwiczyć uwagę.

      Wykonuj ćwiczenia na poprawę koncentracji – skoncentruj wzrok na wyciągniętej przed siebie dłoni i spróbuj maksymalnie ustabilizować rękę, by nie drżała. Możesz stosować również medytację ułatwiającą ześrodkowanie uwagi na jednym obiekcje. Inne alternatywy to np. układanie puzzli, liczenie w dół, rozwiązywanie sudoku, krzyżówek lub ćwiczeń na inteligencję.

Powodzenia!

Bibliografia:

Nęcka E., Procesy uwagi [w:] Psychologia. Podręcznik akademicki, t. 2, pod red. J. Strelau, GWP, Gdańsk 2004, ISBN 83-87957-05-4

http://portal.abczdrowie.pl/














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz