piątek, 21 kwietnia 2017

Kontrapunkt 2017

Weronika Brocka, Maria Tułecka, 2C


W tym roku w dniach 21-28 kwietnia po raz 52 odbędzie się szczeciński festiwal Kontrapunkt, czyli Przegląd Teatrów Małych Form. To jedno z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, tworzone przez Radę Artystyczną pod okiem Marka Sztarka - dyrektora Przeglądu. Co już wiemy o najbliższej edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt, czyli 10 rzeczy, o zbliżającej się największej imprezie teatralnej w Szczecinie?


Jeśli chodzi o nowości, tegoroczny Kontrapunkt będzie trwał od piątku do piątku (a nie jak do tej pory od poniedziałku) i otworzy go wieczorna parada Miasto to teatr rozpoczynająca się na ulicy Jagiellońskiej i przemierzająca miasto aż do pl. Solidarności. Tej samej nocy odbędzie się również Szczecińska Noc Teatrów, na którą wejściówki będą kosztowały 15 zł. Na tę okazję zaplanowano spektakl plenerowy pod tytułem  Silence / Cisza w Troi w wykonaniu poznańskiego Teatru Biuro Podróży. Zmieniły się także zasady wchodzenia na przedstawienia - nie będzie karnetów, więc każdy ma tę samą możliwość obejrzenia spektakli po wcześniejszym zakupie biletów (sprzedaż ruszyła 27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru), aczkolwiek warto nadmienić, że w programie znajdzie się wiele wydarzeń bezpłatnych, m. in. dyskusje dotyczące teatru i spotkania w klubie festiwalowym.  Stworzona zostanie także Kontenerowa Scena Kontrapunktowa w Mobilnym Instytucie Kultury w Alei Kwiatowej. Będzie pełniła funkcję sceny, galerii, mini kina, sali wykładowej oraz przestrzeni warsztatowej. Łatwiejszy będzie też dostęp do informacji o wszystkich akcjach kontrapunktowych - można pobrać specjalną aplikację z aktualnościami (KONTRAPUNKT). Tym, co od lat wyróżnia Kontrapunkt spośród pozostałych wydarzeń teatralnych naszego kraju, jest tzw. Dzień Berliński, dzięki któremu festiwal otrzymał miano międzynarodowego. 27 kwietnia odbędą się prezentacje spektakli niemieckich teatrów, które publiczność zobaczy w Berlinie. W odróżnieniu od poprzednich edycji inscenizacje te nie będą uczestniczyły w konkursie. Tym razem będą to tzw. pokazy mistrzowskie.


Podstawą funkcjonowania Kontrapunktu są niezawodni wolontariusze, nad którymi w tym roku opiekę sprawuje Agata Grzybowska. Wolontariuszem może zostać każda osoba, która ukończyła 16 lat, jest pełna chęci i zapału do działania. Do ich zadań należy przede wszystkim opieka nad zespołami aktorskimi, czyli pomoc w poruszaniu się po mieście, załatwianie spraw związanych ze spektaklem, przede wszystkim jego techniczną stroną. Ponadto wolontariusze zobowiązani są do promowania festiwalu za pomocą plakatów oraz ulotek.


Swoją działalność odnowiła również Kontrabanda, młodzieżowa Brygada Twórcza. Innymi słowy,  grupa młodych ludzi zajmująca się organizacją wszelkiego rodzaju performatywnych  akcji ulicznych, odpowiedzialna też za stworzenie materiału multimedialnego z nimi związanego. Ma ona za zadanie ożywić zarówno ulice Szczecina, jak i sam Kontrapunkt, żeby nie był festiwalem zamkniętym na scenach teatralnych, ale czymś dostępnym dla każdego mieszkańca naszego miasta.


Więcej informacji znajduje się na facebookowej stronie Kontrapunktu.


Akcja widownia Kontrabandy.



Zdjęcia z 8 spektakli konkursowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz